26.11.2019
Конспект уроків із зарубіжної
літератури
№ 23-24 для 5 класу
Тема. Контрольна
робота №2 за творчістю О. С.
Пушкіна, Г.К. Андерсена, О.Уайльда. Дж. Кітс «Про коника та цвіркуна».
Поетизація образу природи у вірші, його ідея («Поезія землі не вмре ніколи…»)
Мета:
·
навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю англійського поета;
допомогти їм відкрити для себе красу поезії;
·
розвивальна: формувати навички роботи з підручником, виразного читання віршів,
спостереженням над поетичним текстом, уміння висловлювати свої думки та
враження;
·
виховна: виховувати
любов до природи, до поезії.
Теорія літератури: вірш, пейзаж, тема, ідея, епітет, метафора, рима, ритм.
Обладнання: портрет письменника, краєвиди Англії (Додаток 1), роздатковий матеріал.
Тип уроку: бесіда з позакласного читання, урок контролю та корекції
знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ,
УМІНЬ ТА НАВИЧОК (Додаток 2)
ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя
Уявіть, що в у вас поганий настрій
через якісь неприємності, що ви не дуже добре почуваєтесь… Чи зможете ви в цей
час сказати, написати щось підбадьорююче, радісне, оптимістичне, підтримати
інших? Важко, правда? А от відомий англійський письменник Джон Кітс, який мав
дуже який мав дуже багато проблем і матеріальних, і фізичних, котрому доля
відвела надто короткий вік, - зміг! Читаючи його вірші, нізащо не здогадаєшся,
що за тягар (і не один!) лежить на душі у автора тих поетичних рядків.
Про природу – просту й величну,
лагідну та грізну, прекрасну та вічну, яку змальовував у своїх творах Джон Кітс,
і будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ
ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з розділом підручника
«Літературна розминка» (ст.
116)
2. Виразне читання статті про
Дж. Кітса (ст..116-120)
3. Виразне читання поезії Дж.
Кітса «Про коника та цвіркуна» у перекладі В. Мисика (ст. 121)
4. Словникова робота
Доли – долини. Коник,
цвіркун – комаха, яка тертям крил створює тріскучі звуки. Сіножать - місце, відведене для косіння трави на сіно.
5. Обмін враженнями про вірш,
евристична бесіда
o
Яке
враження справив на вас вірш?
o
Який
його настрій – сумний, веселий, задумливий, бадьорий, захоплений?
o
Як
ви розумієте «поезія землі»?
o
Що
протиставляється у творі?
o
Які
слова, вирази в поезії вжиті в переносному значенні?
6. Слово вчителя
Як ви помітили, поетичні твори
суттєво відрізняються від прозових творів, які ми читали. І перш за все
наявністю рими і ритму, своїм звучанням, подібним до пісні.
7. Словникова робота
Рима – співзвучне закінчення віршованих рядків.
Ритм – рівномірне чергування наголошених і ненаголошених рядків.
8. Поетичний практикум
Завдання №1
§ Знайдіть ритм у вірші «Про коника та цвіркуна».
§ Відчуте ритм, проговоривши повільно слова.
Завдання №2
Виконайте завдання №1 із «Літературного практикуму»
підручника.
Знайдіть у вірші Дж. Кітса «Про коника та цвіркуна»
епітети, визначне їхню роль.
Знайдіть метафори у вірші Дж. Кітса «Поезія землі».
Виконайте творче завдання, придумавши епітети та метафори
до образу дощової краплі, крижинки і хмари.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Робота з таблицею
Змагання, хто швидше впише в таблицю художні засоби за віршем «До солов’я»,
вміщеним у розділі підручника «Літературна кухня» (Додаток 3).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
Для мене поезія – це…
VII. ПОВІДОМЛЕНЯ ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Напам’ять вивчити вірш Й. В. Ґете «Нічна пісня подорожнього»
Додаток
1
Додаток
2
Контрольна робота №1 за творчістю О.С.Пушкіна,Г.К.Андерсена,О.Уайльд.
Варіант І
Початковий та середній рівні (по 0,5 бала за кожну
правильну відповідь)
1. «Край лукомор’я…» - це вступ до твору О.С. Пушкіна:
а) «Казка про
рибалку та рибку»;
б) «Руслан та Людмила»;
в) «Казка про
мертву царівну та про сімох богатирів»
г) «Казка про царя
Салтана»
5.У
садку китайського богдихана (імператора) росли прекрасні квіти, і до них були
прив’язані срібні дзвіночки для того,щоб:
а)їх ніхто не
вкрав; б)краще росли;
в)звертали на них
увагу; г)довго не в’яли.
6.Придворні,які
ніколи не чули солов’я,за його спів уважали:
а)стукіт
дятла;
б)мукання корови;
в)дзижчання
комара; г)мекання
кози.
7.Штучний
соловей умів співати:
а)пісні всіх
птахів;
б)одну солов’їну мелодію;
в)людським
голосом; г)як
справжній, живий соловейко.
8.Про
кого йдеться? «А навколо зі складок великого оксамитового запинала витикались
якісь дивні голови, одні страхітливо потворні, а інші лагідні та приємні».
а) заклопотані
придворні дами;
б) добрі та погані
вчинки володаря;
в)
домовики,привиди,лісовики;
г) мрії імператора,здійснені
та нездійснені.
- Поєднати героїв
за назвами казок, у яких вони діють:
9. Чорнявка а) «Соловейко»
Г.К.Андерсена
10.Кухарочка б) «Хлопчик-зірка»
О.Уайльда
11. Лісоруб в) «Руслан і Людмила»
О.С.Пушкіна
г) «Казка про мертву царівну…» О.С.Пушкін
12.Продовжте
речення : «Інакомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ
суспільного життя – це …»
Достатній рівень ( 1,5 бала за правильну відповідь)
Високий рівень (3 бали за правильну відповідь на одне із
завдань)
а) Висловіть свої
міркування про силу природи й мистецтва (за вивченими творами та власними
спостереженнями).
б) Продовжте
історію царівни з казки О.С.Пушкіна.
Контрольна робота №1 за творчістю О.С.Пушкіна,Г.К.Андерсена,О.Уайльд.
Варіант ІІ
Початковий та середній рівні (по 0,5 бала за кожну
правильну відповідь)
1.У творі
О.С.Пушкіна «Край лукомор’я…» казки розповідається:
а)оповідач;
б)лісовик;
в)кіт учений; г)бурий
вовк.
5.Китайський
богдихан (імператор) дізнався про солов’я у своєму саду з:
а)розповідей
придворних; б)
розповідей японських купців;
в) книги японського
імператора; г) розповіді
кухарки.
6.Богдихан(імператор),почувши
спів солов’я:
а)розсердився; б)
засміявся;
в)заплакав;
г)залишився байдужим.
7.Штучний соловей
не міг допомогти хворому богдиханові(імператорові тому,що:
а)його потрібно
було завести;
б)він співав і не
чув,про що його просять;
в)був байдужим до
чужого горя;
г) він був злий на
богдихана(імператора).
8.Соловейко
погодився прилітати до богдихана(імператора) й співати йому за однієї умови, що
імператор:
а)буде давати їжу
всім птахам у лісі;
б)нікому про нього
не розповість;
в)присвоїть йому
високе звання придворного;
г)запросить до себе
родичів солов’я.
- Поєднати героїв
та назви казок,у яких вони діють:
9.Єлисей
а) «Руслан і Людмила» О.С.Пушкін
10.Кіт Учений б) «Казка про мертву царівну…»
О.С.Пушкін
11.Зайчення в) «Соловейко»
Г.К.Андерсена
г)
«Хлопчик-зірка» О.Уайльда
12.Продовжте
речення:
«Різке
протиставлення пов’язаних між собою героїв, становищ, характерів, душевних та природних станів
– це….»
Достатній рівень(1,5 бали за правильну відповідь)
Високий рівень(3 бали за правильну відповідь на одне із завдань)
а)Висловіть своє
судження про значення літературної казки в житті людиною
б)Продовжте історію
Солов’я з однойменної казки Г.К.Андерсена.
Додаток
3
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Епітети
|
Прикметники-означення – не епітети
|
Метафори
|
|
|
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий