воскресенье, 26 января 2020 г.

Конспекти із ЗЛ для 8 кл №27-28,38-39


09.12.2019
Конспекти уроку із зарубіжної літератури
№27-28 для 8 класу
Тема. Золота доба перського-таджицької лірики, її характерні особливості, видатні представники. Омар Хайям (бл. 1048-1022 рр.). Рубаї. Лаконізм і місткість жанру рубаї. Основні мотиви і творчості Омара Хайяма. Злиття образу автора і ліричного героя-філософа. Урок позакласного читання. Рудакі. Газелі, рубаї, бейти
Мета:
• навчальна: опрацювати матеріал про виникнення та розвиток класичної персько-таджицької літератури, ознайомити з її головними темами та образами; познайомити учнів з особистістю Омара Хайяма, увести у світ його поезії; повторити відомості з теорії літератури, опрацювати нові терміни; продовжити знайомство з персько-таджицькою літературою; ознайомити учнів з фактами біографії Рудакі та особливостями його творчості; поглибити знання з теорії літератури;
• розвивальна: розвивати образне мислення та увагу до художнього слова; розвивати образне та поетичне мислення;
• виховна: виховувати інтерес до філософської лірики Омара Хайяма та до східної літератури загалом; сприяти етичному та естетичному вихованню; виховувати гуманізм та високі моральні якості учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі умінь та навичок, урок додаткове читання з елементами аналізу ліричного твору.
Обладнання: портрет Омара Хайяма, зображення перських мініатюр; картки з рубаї О. Хайяма; мультимедійні матеріали.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
   Напевно серед нас нема людини, яка б не чула імені Омара Хайяма — відомого мислителя середньовічного Сходу. Омар Хайям залишив по собі величезну кількість наукових трактатів і досліджень, та все ж у світі його знають більше як поета, ніж як ученого. Його дивовижні чотиривірші (рубаї) й досі захоплюють читачів своєю філософською глибиною, щирістю почуттів, лаконічністю, вишуканою простотою зображувальних засобів і водночас гнучкістю форми, яскравою ритмомелодикою. Саме про митця та епоху, у яку він творив, ми сьогодні й поговоримо.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Теорія літератури (словникова робота)
Фарсі — мова, якою створювалась персько-таджицька література; її розквіт припадає на X-XV ст., які називають «золотою добою» в історії культури Сходу.
Рубаї (збірна форма — рубайат) — найпоширеніша жанрова форма класичної поезії, чотиривірш філософського або любовного змісту; іноді рубаї міг мати певний сюжет. Зазвичай в них римуються перший, другий і четвертий рядки, в кожному рядку — від 11 до 13 складів.
   Іноді у віршах трапляється редиф — незмінне слово (або група слів), що повторюється наприкінці рядка після рими; за законами східної поетики редиф має логічно продовжувати зміст рядка, а не бути просто додатком.
Касиди — урочистий вірш-панегірик (хвала), у якому уславлюється високий покровитель поета або якась важлива подія. Виник в арабській поезії ще до появи ісламу (тобто до VI ст. н. е.); у Х-ХІ ст. касида була чи не найпоширенішою поетичною формою, тому цей період в історії персько-таджицької класичної поезії називають періодом касиди. Касида має своєрідну композицію: 1) ліричний вступ, де описують красу природи або любовні почуття; 2) перехід до панегірика; 3) основна частина; 4) заключна частина, де поет нагадує про себе (натяк на винагороду) і благословляє свого покровителя.
Газель — вірш любовного змісту, у якому уславлюють красу жінки, кохання, вино, квіти, весняну природу. Часто в газелях йдеться про нещасливе кохання, про страждання й муки, які вона несе, звучать мотиви туги й суму, спричинені розлукою, тощо. Газелі завжди виконували під музичний акомпанемент.
2. Знайомство з особистістю Омара Хайяма (ст. 145-151)
• Виступ від першої особи, здійснений наперед підготовленим учнем.
• Читання та обговорення рубаї (робота в малих групах).
Завдання для груп:
1-ша група. Прочитати рубаї, пояснити зміст.
2-га група. Визначити тему та ідею вірша.
3-тя група. Назвати художні засоби.
3.Слово вчителя
   Провідні ідеї усіх рубаї Омара Хайяма — ідея свободи особистості.
   Провідні мотиви усіх рубаї Омара Хайяма:
• мотив добра і зла;
• мотив справедливості і кривди;
• мотив філософських роздумів про життя людини, її призначення на цьому світі;
• мотив швидкоплинності часу;
• мотив перевтілення душі;
• мотив злиття природи та людини.
   Для Хайяма-поета людина — це найвища й найдосконаліша істота на землі. Поет високо цінує її розум, натхнення, допомагає позбутися невпевненості, звільнитися від духовного рабства. Поет вважав, що тільки вільна людина може відкривати закони природи, розгадувати таємниці Всесвіту.
4.Підсумкове опитування
• Які факти з життя Омара Хайяма вам запам’‎яталися найбільше і чому?
• Майстром якого поетичного жанру є Хайям?
• Які головні теми його поезій?
5. Літературний диктант
• Персько-таджицька література виникла з ... (давньої перської, арабської та давньої таджицької літератур).
• Персько-таджицьку літературу писали мовою ... (фарсі).
• У центрі уваги персько-таджицької літератури була ... (людська особистість).
• Основна ідея персько-таджицької літератури — ... (усвідомлення людської гідності).
• Теми персько-таджицької ліричної поезії — ... (роздуми про природу людини, про дорогоцінний дар життя, його сенс, а також про взаємини людини з Богом, пошуки істини та пізнння людиною світу).
• Мусульманський Ренесанс тривав упродовж... (X-XV ст.).
6. Відомості про життя Рудакі
7. Словникова робота
Бейт (двовірш) — основна одиниця віршування, поділяється на два піввірша з однаковою кількістю складів (від 10 до 14) у кожному. За кількістю бейтів визначають обсяг певного твору. У жанрових формах лірики римуюті ся закінчення кожного бейта, і ця рима є наскрізною в усьому творі. Бейт може бути самостійним поетичним висловом, і тоді його називають фард. Завдяки своїй завершеності, афористичному змісту фард сприймають як крилату сентенцію морального або філософсько-дидактичного (повчального) характеру.
8. Читання поезій Рудакі (Додаток 1)
(Робота в парах, завдання для пар однакове, що дозволяє порівняти результати роботи.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОПРАЦЬОВАНОГО МАТЕРІАЛУ
Слово вчителя
   Поет був прихильником фольклорних жанрів, епічних мотивів, міфічно- казкових образів стародавньої іранської культури. Зі стародавньої іранської традиції він привніс у структуру вірша симетричність й особливу музичну чіткість. Завдяки цьому рубаї поета досягли поетичної завершеності та виразності, незважаючи на мінімальний обсяг чотиривірша.
   Стиль Рудакі ще середньовічні вчені визначили як «легкий». Йому притаманні яскрава образність без манірності та надмірної ускладненості, живе сприйняття природи та олюднення її, народна простота й наспівна музичність.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити відомості про життя та творчість поетів персько-таджицької літератури.
2. Скласти кросворд за темою «Мусульманський Ренесанс».
3. Підготувати запитання з теми «Середньовічна література» для взаємної перевірки.
4. Вивчити напам’‎ять (за вибором) 2-3 рубаї Омара Хайяма.




27.01.2020
Конспекти уроку із зарубіжної літератури
№38-39 для 8 класу
Тема. Вільям Шекспір (1564-1616 рр.). Роль В. Шекспіра в розвитку англійської національної літератури і світового мистецтва. Сонет №66, 116, 130. Художні особливості сонетів В. Шекспіра. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба
Мета:
• навчальна: продовжити знайомство з літературою доби Відродження; ознайомити учнів з особливостями театру шекспірівської доби, з фактами біографії В. Шекспіра, творчим спадком драматурга; з'ясувати суть шекспірівського питання; визначити засоби зображення внутрішнього світу ренесансної людини у творчості драматурга; увести у світ поезії В. Шекспіра; пригадати особливості сонета як ліричного жанру; повідомити історію створення шекспірівських сонетів; продовжити працювати над аналізом поетичного тексту;
• розвивальна: розвивати логічне мислення, допитливість та читацьку активність учнів; розвивати навички аналізу поезій та їх виразного читання;
• виховна: виховувати інтерес до здобутків світової літератури, високі моральні якості.
Тип уроку: засвоєння нових знань; комбінований урок, аналіз ліричних творів.
Обладнання: ілюстрації із зображенням портретів Вільяма Шекспіра (Додаток 2), театрів старого Лондона (Додаток 3) та театру «Глобус» (Додаток 4); тексти сонетів Шекспіра.
Шекспір... та немає йому кінця...
Гете
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Експрес-опитування
• Укажіть хронологічні рамки доби Відродження.
• У чому полягає специфіка доби Ренесансу?
• Яке місце в культурі Відродження посідає людина та її почуття?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Чим більш зрілим стає людство духовно, тим більше глибин відкриває воно у творчості Шекспіра. Десятки, сотні життєвих ситуацій, у яких опиняються люди, були точно підмічені й відбиті Шекспіром у його драмах. Ними можна міряти життя окремої людини і можна відзначати стадії розвитку цілого народу. Отже, сьогоднішній урок ми присвятимо творчості цього дивовижного поета і драматурга.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Короткий огляд життя Вільяма Шекспіра
(Виступ учня за випереджувальним завданням з використанням мультимедійної презентації про життя Шекспіра.)
2. Театр шекспірівської доби в Англії
(Виступ учня за випереджувальним завданням.)
3. «Шекспірівське питання
(Виступ учня за випереджувальним завданням.)
   «Шекспірівське питання» виникло через брак фактів про біографію В. Шекспіра. Це наштовхнуло деяких дослідників на думку, що Шекспіра як реальної особи взагалі не існувало, а всі його п’‎єси були створені різними авторами. Серед них називали імена філософа Ф. Бекона, лорда Ретленда, лорда Дарбі, лорда Оксфорда і навіть мореплавця В. Ролея. Свої міркування вчені-дослідники намагалися відстоювати за допомогою аргументації, не позбавленої деякої переконливості. Вони посилалися на те, що син простого торговця і чинбаря не міг так добре знати деталі придворного життя і світського етикету, які він відтворював у своїх п’‎єсах. Зважаючи на те, що Шекспір здобув лише початкову освіту, вчені дивувалися, яким чином і коли він зміг так ґрунтовно вивчити стародавню історію та античну літературу, звідки йому були відомі твори зарубіжних авторів, не перекладені в той час англійською мовою. У довідників викликав дощів і той факт, що Шекспір, який ніколи не залишав Англії, добре розумівся на морській справі, оснащенні кораблів, навігаційних приладах, про що свідчать його п’‎єси. Водночас дослідники звернули увагу й на те, що, попри дивовижну його обізнаність у різних галузях, у п’‎єсах В. Шекспіра трапляються численні фактичні помилки та нісенітниці. Незважаючи на наведені аргументи проти авторства Шекспіра, глибокий аналіз його творчості показує, що твори, які друкували під іменем Вільяма Шекспіра, належать одному авторові.
4. Лекція вчителя
Шекспір є автором 37 п’‎єс, 2 поем та 154 сонетів. Творчість Шекспіра поділяють на три періоди:
1. 1590-1600 рр. — «оптимістичний» — написав більшість своїх комедій, основною темою яких була віра в життя та сили людини: «Комедія помилок», «Приборкання непокірної», «Два веронці», «Сон літньої ночі», «Багато галасу даремно», «Віндзорські витівниці»; декілька історичних драм-хронік: «Річард III», «Король Джон», «Генріх IV». Перша трагедія Шекспіра — «Ромео і Джульетта».
2. 1601-1608 рр. — «трагічний» — створив трагедії, які в історії світової культури вважаються неперевершеними зразками трагедійного мистецтва: «Гамлет», «Отелло», «Король Лір», «Макбет», «Антоній і Клеопатра».
3. 1609-1612 — «романтичний» — для п’‎єс цього періоду — «Перикл», «Зимова казка», «Буря» — характерні фантастика, реалізм, поєднаний з казковістю. Хоча Вільям Шекспір був популярним драматургом та поетом ще за життя, світову славу він здобув лише у XIX столітті. Романтики вважали Шекспіра генієм, а за вікторіанської епохи захоплення його творчістю перетворилося ледь не на поклоніння. Твори Шекспіра було перекладено багатьма мовами світу.
Провести тест в реальному часі https://naurok.com.ua/test/vilyam-shekspir-29593.html
   Перші переклади Шекспіра українською мовою належать Пантелеймонові Кулішеві та Михайлові Старицькому. Шекспіра перекладали також Іван Франко, Юрій Федькович, Павло Грабовський, Яків Гординський, Максим Рильський, Іван Кочерга, Юрій Клен та інші. Повне видання сонетів вийшло на еміграції в перекладі І. Костецького (1958) і в Києві (1964, у перекладі Д. Паламарчука).
5. Бесіда
• Дайте визначення сонета.
• Коли і де виник даний ліричний жанр?
• Завдяки кому сонет став одним із найпопулярніших жанрів італійської лірики?
6.Слово вчителя
   Сонети Шекспіра вважають ліричним щоденником автора. І не випадково англійський поет В. Вордсворт писав: «Сонети — це ключ, яким Шекспір відмикає своє серце». Як ви розумієте ці слова?
    Збірка сонетів була створена Шекспіром приблизно у 1593-1600 рр. 1609 р. вийшло єдине прижиттєве видання його поезій. Умовно сонети Шекспіра поділяють на 3 частини:
1) Сонети 1-126 — присвячені юному другові;
2) сонети 127-152 — присвячені смаглявій коханій;
3) сонети 153-154 — заключні, їхня тема — радість життя.
   Шекспір зробив помітний внесок у розвиток жанру сонета, адже до нього сонети присвячували лише темі кохання й аж ніяк не дружбі. Прикметно, що англійський, або шекспірівський, сонет має особливу будову: він розбивається на 3 катрени (чотиривірші) з неоднаковими римами та 1 дистих (двовірш): 4 + 4 + 4 + 2 = 14.
7. Виразне читання та аналіз сонета № 66 (переклад І. Франка та Д. Павличка)
Запитання для аналізу
• Які художні засоби використовує автор у творі?
• Які почуття сповнюють ліричного героя? (Розчарування, бажання померти через неможливість жити в несправедливому, недосконалому світі.)
• Що ж відбувається у реальному житті? (Позитивні якості не цінують, тепер справжні цінності нікому не потрібні.)
• Що змушує героя жити? (Лише почуття до друга, який є радістю у житті героя і змушує його нести життєвий тягар.)
• Який із перекладів вам більше сподобався? Чому?
8. Виразне читання та аналіз сонета № 116 (переклад Д. Паламарчука ст.. 191)
Запитання для аналізу
• Яким є основне твердження автора в поданому сонеті?
• Як Шекспір висловлюється про любов? З чим у нього це почуття асоціюється?
• Які засоби вираження використовує автор у сонеті?
• Що у цьому сонеті привернуло вашу увагу? (Велика кількість заперечень.)
9. Виразне читання та аналіз сонета № 130 (переклад Д. Паламарчука)
Запитання для аналізу
• Прочитати сонет, визначити тему, ідею.
• Які художні засоби використано в поезії?
• Що нового ви побачили у змалюванні героїні сонету?
• Кому присвячено сонет? (Смаглявій коханій ліричного героя.)
• На які особливості оповіді ви звернули увагу? (Увесь вірш побудований на порівнянні коханої з тим ідеалом, який раніше описували в сонетах: очі як зорі, вуста як корали; шкіра біла, мов сніг; щоки як троянда; тіло пахне, мов фіалка. Автор упевнено і навіть з викликом описує усю невідповідність коханої загальноприйнятим канонам краси і робить висновок про те, що він щирий у своєму вірші та ставленні до жінки, на відміну від тих поетів, які перебільшували принади своїх дам.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Сонет № 66 В. Шекспіра вивчити напам’‎ять.
2. Прочитати трагедію В. Шекспіра «Ромео і Джульетта».
* Підготувати повідомлення про історію створення трагедії «Ромео і Джульетта» (індивідуальне випереджувальне завдання).




                                              












Додаток 1
1) Робота з бейтом
• Яким постає образ автора в цих поезіях?
До тебе прагне вся краса земна, / Як до провалля прагне бистрина.
У час розлуки я горю на вогнищі твоїм, / Навіщо ж деревом тобі опалювати дім?
Дай один цілунок, тільки хай він тягнеться години. / Нащо борг такий, кохано, розбивати на частини?
2) Робота з газеллю
• Визначте тему вірша та художні засоби, що створюють відповідний настрій поезії.
О дівчино! Розлуки буревій / 3 корінням вирвав цвіт моїх надій!
Чи став би я навік твоїм рабом, / Якби не став арканом локон твій?
Хто має тільки душу, той ціни / Твого цілунку і питать не смій.
Що сонячніш горить твоя краса, / То менше світла у душі моїй.
3) Робота з газеллю
• Визначте ідею вірша, доведіть справедливість думки автора. Чи погоджуєтесь ви з нею?
Відколи сонце сяє серед неба, / Не жив такий, кому знання не треба.
Які б віки прадавні не взяли ми — / Розумні люди мовами усіми
Знання шукали, сил не шкодували / І речення у скелю вкарбували:
«Знання для серця — світоч найясніший, / Знання для тіла — панцир найміцніший».
4) Робота з рубаї
• Визначити тему та ідею вірша; довести, що це рубаї.
Себе в руках весь час тримати — от справжнє благородство.
Глухих, сліпих не ображати — от справжнє благородство.
Не благородство — наступити на груди бідному, що впав,
Ні, руку впалому подати — от справжнє благородство!
5) Робота з рубаї
• Чим утішає себе Рудакі в незгодах і які художні засоби використовує у вірші?
Ей, Рудакі, од кайданів печалі звільнись!
Завжди веселий, вперед безтурботно дивись.
Думаєш, тільки тобі одному так погано?
В цілому світі не краще! Живи й не журись!























Додаток 2
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "Вільям Шекспір"
Додаток 3
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "старий лондон"
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "старий лондон"


Додаток 4
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "театр глобус"
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "театр глобус"
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "театр глобус"





пятница, 3 января 2020 г.

КП 11 кл ЗЛ


Календарне планування
із зарубіжної літератури
для 11 класу.
Рівень стандарту.
Учитель: Бабій Вікторії Олександрівни
 
























                                                                                                                                            








І семестр
Тема уроку
Дата проведення
Примітка
1
Виклики сучасного світу.Значення літератури і культури для збереження миру й духовності.
04.09

2
Німецьке Просвітництво та його вплив на розвиток Європи. Віхи життя та значення діяльності Й.В.Ґете для світової культури.
11.09

3
Образ Фауста як утримання динамізму нової європейської цивілізації.
18.09

4
РМ(письмово). Порівняння образів Фауста і Ваґнера.
25.09
Зошит
5
Контрольна робота за темою «Золоті сторінки далеких епох» (твір)
02.10

6
Модерністська проза початку ХХ ст..(загальна характеристика).
09.10
Тематична
7
Життя та творчість Франца Кафки. Зображення відчуження особистості в новелі «Перевтілення».
16.10

8
ПЧ. Олександр Іванович Купрін «Гранатовий браслет»
23.10
Зошит
9
Життєвий і творчий шлях М.Булгакова.М.Булгаков і Україна. Конфлікт митця з владою в умовах тоталітарної радянської системи.
06.11

10
Особливості композиції (роман у романі)та оповідної структури.
13.11

11
Проблеми кохання та творчості.Засоби комічного(сатира, сарказм,пародія та ін..)і трагічного(гротеск,трансформація простору й часу та ін..).
20.11

12
РМ (усно). Традиції Й.В.Ґете,Г.С.Сковороди,Е.Т.Гофмана, М.В.Гоголя,Ф.М.Достоєвського в романі М.О.Булгакова (компаративне аналізування творів)
27.11
Зошит,Тематична
13
Контрольна робота за темою «Модернізм» (різнорівневі завдання)
04.12

14
Розмаїття течій модернізму й авангардизму в європейській ліриці ХХст. Ґійом Аполлінер (Вільгельм Альберт Владімір Александр Аполлінарій Костровицікий) «Зарізана голубка й водограй», «Міст Мірабо»
11.12
Напам’ять
15
Райнер Марія Рільке («Згаси мій зір…», «Орфей,Еврідіка, Гермес», збірка «Сонети для Орфея»;та Федеріко Ґарсія Лорка («Про царівну Місяцівну», «Гітара»)
18.12

16
Срібна доба російської поезії:тенденції,здобутки,долі митців. Пошуки нових принципів і форм поетичної виразності.
26.12































ІІ семестр
                                                                                                                                                                             
17
15.01
Розвиток жанру антиутопії у ХХ ст..: ознаки та представники (загальний огляд)
18
22.01
Зв’язок творчості Джорджа Орвелла (Еріка Артура Блера) із соціально-історичною ситуацією доби.
19
29.01
Джордж Орвелл «1984». Викриття сутності тоталітарної системи та її їєрархії в антиутопії митця. Зошит
20
05.02
Контрольна робота за темою «Антиутопія у світовій літературі» (різнорівневі завдання)
21
12.02
Бертольд Брехт – драматург-новатор. «Епічний театр» Б. Брехта: теоретичні засади
22
19.02
Генріх Белль. Засудження антигуманної сутності Другої світової війни, її руйнівних наслідків для людства в оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
23
26.02
«Фуга смерті» Пауля Целана (Ачеля) – один із найвідоміших творів про голокост. Зошит Тематична
24
04.03
Контрольна робота за темою «Проблема війни та миру в літературі ХХ ст..» (твір)
25
11.03
Ернест Міллер Гемінґвей. Віхи життя та творчості митця. «Кодкс честі» героїв Е.Гемінґвея.
26
18.03
Реалістичний, міфологічний та філософський плани повісті «Старий і море».Зошит
27
01.04
Ясунарі Кавабата – лауреат Нобелівської премії. Стислі відомості про життя.
28
08.04
«Драма-притча» як відгук на сучасні історичні події та актуальні питання духовного буття людини.
29
15.04
Постмодернізм – одне з найяскравіших літературних явищ останніх десятиліть ХХ – початку ХХІ ст..
30
22.04
ПЧ. Макс Фріш «Санта-Крус»
31
29.04
Милорад Павич. Стислі відомості про сербського митця. Утілення в оповіданні «Скляний равлик» ознак постмодернізму.  Зошит
32
06.05
Контрольна робота за темами «Людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст..» та «Література другої половини ХХ ст. – початку ХХІ ст..» (різнорівневі завдання)
33
13.05
Стислі відомості про Маркуса Френка Зузака. «Крадійка книжок» - роман про Другу світову війну та бестселер сучасної літератури.
34
20.05
Викриття згубного  впливу нацизму у творі. Ідеї людяності, добра, порятунку життя і культури. Зошит Тематична