среда, 27 ноября 2019 г.

Конспект із ЗЛ для 8 кл


02.12.2019
Конспекти уроків із зарубіжної літератури
№25-26 для 8 класу
Тема. Особливості розвитку китайської лірики епохи Тан. Лі Бо (701-762 рр.). «Печаль на яшмовому ґанку», «Призахідне сонце навіює думки про гори», «Сосна біля південної галереї». Основні мотиви і теми лірики митця. Вплив даосизму на його світогляд. Своєрідність пейзажів Лі Бо, втілення в них краси природи і духовного життя. Ду Фу (712-770). Пісня про хліб і шовк, Весняний краєвид, Подорожуючи, вночі описую почуття. Зв'язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на світогляд поета. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину
Мета:
навчальна: визначити характерні ознаки середньовічної китайської поезії; продовжити ознайомлення з китайською лірикою епохи Тан; ознайомити учнів з життям та творчістю Ду Фу;  дати коротку інформацію про особливості розвитку китайської лірики епохи Тан; ознайомити з життям та творчістю Лі Бо; розкрити основні теми, мотиви та вплив даосизму на світогляд митця; показати зв'язок поета з історичною реальністю; простежити вплив конфуціанства на світогляд поета; продовжувати навчати учнів аналізувати поетичний текст;
• розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення; виховувати співчуття, доброту, гуманізм.
• виховна: виховувати інтерес до східних культур, розвивати образне мислення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: тексти поезій Лі Бо; відеоматеріали, ілюстративний матеріал із зображенням природи Китаю (Додаток 1).
О Бо, що не має в поезії суперників, подібний
до вітру в просторах, з нетутешніми думками!..
Ду Фу
Чи важка ж то робота — складати у віршах рядки?
Лі Бо
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
Розповідь про епоху Середньовіччя за складеним вдома ґроном.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Коротка характеристика китайської поезії епохи Тан (виділене записуємо до зошита)
   З 618 року в Китаї починається правління династії Тан, котре тривало майже триста років. Правителі Тан опікувалися розвитком культури, уміння ж писати вірші стало обов’‎язковим імператорським іспитом для охочих стати чиновником.
   Світогляд літератора епохи Тан набагато розширився. Життєвий досвід поета вже не обмежувався рідним селищем і недалеким містечком, а охоплював велику країну з неоднаковими умовами життя в різних її куточках.
   Лірична поезія продовжила й розвинула досягнення минулого. Долаючи змістову невибагливість та барвистість стилю віршів V-VI століть, перші поети вже тяжіли до простоти форми й глибини поетичної думки.
   Новаторство танської поезії поєднувалося з традиційністю зображальних засобів. Гори й ріки, застава та місяць, мандрівник, верба й весна — всі ці теми існували й розвивались у китайській поезії з давніх-давен, набуваючи протягом століть нової забарвленості. У добу Середньовіччя в Китаї виникає пейзажна лірика. Окрім «тихої», споглядальної поезії того часу, виник й інший напрям — поезія битв і мандрів, яка зображувала людину за неспокійних, бурхливих обставин. Біля витоків танської поезії стояли такі видатні майстри, як Ван Бо, Лу Чжао-лінь, Чень Цзі-ан, Мен Хао-жань, Гао Ші та інші. Кожен із цих різних поетів так чи інакше передував творчості своїх геніальних сучасників — Лі Бо та Ду Фу.
2. Словникова робота
Даосизм (дао — шлях) — одне із філософських учень Китаю, згідно з яким людина є частиною Всесвіту, людина і природа — єдине ціле, тому, пізнавши природу, можна пізнати людину.
Конфуціанство — етико-політичне вчення давньокитайського мислителя Конфуція (VI ст. до н. е.), у вченні якого головним є поняття «жень» — гуманність.
Елегійний — сумовитий, журливий; який викликає меланхолійну задумливість.
3. Короткий огляд життя Лі Бо (ст. 138-14)
4. Особливості лірики Лі Бо (виділене записуємо до зошита)
    Поезію Лі Бо називають «поезією гір та річок»; у ній неприховане захоплення природою поєднується з філософськими роздумами митця.
   Ліричний герой Лі Бо — мандрівник, відлюдник, але він переймається тривогами й переживаннями людей.
   Його характерні риси — споглядальність і самозаглибленість: зміни у природі та зміни у власному внутрішньому світі цікавлять його однаково.
5. Читання та аналіз поезії Лі Бо «Печаль на яшмовому ґанку» (виділене записуємо до зошита)
Аналіз вірша «Печаль на яшмовому ґанку»
   Жанр — філософська лірика. Поет передає свої роздуми над сутністю життя. Змальована картина осіннього вечора (чи ночі). Спочатку поет спостерігає її зовні — стоячи на яшмовому ґанку (яшма — гірська порода, що буває червоного, зеленого чи сірого кольору), на якому поет промочив панчохи, бо сходи вкриті холодною росою. Два наступних рядки — це споглядання осінньої ночі зсередини будинку. Цікаво, що поет дивиться не просто через вікно, а через закриту фіранку, що притлумлює, пом’‎якшує і світло, і кольори. Тому на матеріалі цієї поезії можна провести конкурс малюнка: перша група учнів малює картину зовнішнього споглядання, друга — споглядання з вікна.
   Чи відповідає текст вірша його назві — «Печаль на яшмовому ґанку»? Так. Цьому сприяє перелічувальна інтонація, монотонна мелодика, симетрична будова вірша (з обох точок зору картина сумна) і відповідні художні засоби.
Партитура для виразного читання вірша
На яшмовім ґанку | біліє холодна роса. |
Промокли панчохи. | Пливуть мовчазні небеса. |
Дивлюсь крізь фіранку | на місяць осінній печальний — |
На тихій воді j він тремтить | і повільно згаса. |
6. Бесіда
• Що було незвичного в житті Лі Бо?
• Яких поглядів дотримувався поет? Що таке дао?
• Чим, на ваш погляд, особливі вірші Лі Бо? Які почуття вони викликають?
• Розкрийте елегійні мотиви у вірші «Печаль на яшмовому ґанку».
• Чи можна говорити на основі прочитаних вами віршів Лі Бо про філософське бачення поетом навколишньої природи?
• У чому полягає своєрідність світосприйняття поета Лі Бо?
• Укажіть художні засоби, за допомогою яких Лі Бо створює картину ночі у вірші «Печаль на яшмовому ґанку».
• Пригадайте визначення термінів даосизм, конфуціанство.
7. Слово вчителя
   Якось один поет шанобливо звернувся до Лі Бо: «О Бо, що не має в поезії суперників, подібний до вітру в просторах, з нетутешніми думками..» Але «творчі суперники» в Лі Бо все-таки були. Принаймні один, і був ним автор наведених рядків — Ду Фу.
8. Сторінки життя Ду Фу (ст. 142-144)
   Самостійна робота учнів над матеріалом, підготовленим вчителем. Після прочитання матеріалу та занотовування окремих фактів в зошити учні колективно відтворюють життєвий шлях поета.
9. Творча спадщина Ду Фу(виділене записуємо до зошита)
   Творчість Ду Фу нараховує понад 1400 віршів, у яких відтворено настрій протистояння танським вельможам і подано історичну панораму за часів правління династії Тан. Серед віршів Ду Фу офіційна китайська критика виділяла твори політичної тематики (оспівування імператора) і твори, присвячені темі тлінності існування, зображення людської нікчемності. Серед віршів Ду Фу виділяють чотири поезії, які навантажені історичними і міфологічними алегоріями, тож їх важко зрозуміти без коментарів. Твори Ду Фу не лише глибокозмістовні, але й мають філософське значення. У традиційному китайському літературознавстві Ду Фу присвоєно титул «шишен» («священномудрий піїт»).
10. Виразне читання та аналіз вірша Ду Фу «Пісня про хліб і шовк» (виділене записуємо до зошита)
Аналіз вірша
   У вірші «Про хліб і шовк» виразно відтворено тему війни і миру.
   Автор використовує художні засоби для зображення війни і миру, закликає людей «перекувати мечі на орала» та зупинити війну. Ліричного героя насамперед непокоять наслідки війни, осмислюючи все з погляду історичних процесів. Точка зору мирного населення, простого народу збігається з позицією ліричного героя, який закликає «повиливати з блискучих лат» «серпи, мотики і рала» — знаряддя мирної праці хлібороба.
   Ду Фу оспівує саме хліб і шовк, а не, наприклад, хліб і сіль, тому що він прагне миру не лише для задоволення життєво необхідних потреб, що символізує хліб, а й для занять творчістю, творенням краси довкола. Шовк він сприймає не лише як результат мирної праці, а й краси, продукт творчості, натхнення, якого навряд чи дістанеш, коли зчиниться війна.
   Чому вірш називається «Пісня про хліб і шовк»? Хліб і шовк — те, що було основою, символом нормального життя в Китаї. Поет оспівує мирне життя своєї батьківщини, прагне повернути до нього своїх співвітчизників.
11. Узагальнення здобутих знань
Заповнення учнями таблиці «Особливості поетики Ду Фу» (Додаток 2).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Бесіда
• Майстром якої лірики був Ду Фу?
• Які почуття виникають у вас, коли ви читаєте поезію Ду Фу?
• Розкрийте національну своєрідність поетичних творів Ду Фу.
• Які образи найбільше приваблюють вас у поезії Ду Фу?
• Поміркуйте над життєвим і творчим шляхом Ду Фу і доведіть, що поет справді був гуманістом.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підготувати відповідь на запитання: «У чому полягають відмінності в зображенні дійсності Лі Бо та Ду Фу?».
2. Вірш вивчити напам’‎ять.
* Підготувати подання образу Омара Хайяма від першої особи (за індивідуальним завданням).




Додаток 1
Результат пошуку зображень за запитом "природа китаю"
Результат пошуку зображень за запитом "природа китаю"
Результат пошуку зображень за запитом "природа китаю"
Результат пошуку зображень за запитом "природа китаю"







Додаток 2
Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу


Провідні мотиви поезії Ду Фу
Особливості поетики віршів Ду Фу





вторник, 26 ноября 2019 г.

Конспект із ЗЛ 10 кл


27.11.2019
Конспект уроку із зарубіжної літератури
№12 для 10 класу
Тема. Гротескні образи в повісті Е. Т. А. Гофмана «Крихітка Цахес, на прізвисько Циннобер». Викривальний зміст твору. Символіка
Мета — формувати компетентності: предметні (уміння визначати у творі елементи іронії та гротеску; навички аналізу художнього твору; кращі риси особистості; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: пізнавальну активність, критичне мислення; комунікативну: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд).
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: портрет Е. Т. А. Гофмана, ілюстрації до творів, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
(Учитель перевіряє 3-4 плани до історії кар’‎єрного злету Цахеса. Охочі презентують складені ними кросворди (1-2), решта учнів розгадує їх.)
2. Практична робота (у парах)
Складіть схему «Вкрадені обличчя» за казкою Е. Т. А. Гофмана «Крихітка Цахес...».
3. Евристична бесіда
· Сам автор за жанром схарактеризував свій твір як казку. Які ознаки казки ви помітили у творі?
· Чи показана у творі реальність?
· Назвіть реальних і фантастичних персонажів.
· Чому Цахеса можна вважати і реальним, і фантастичним героєм?
· Як ви вважаєте, «Крихітка Цахес...» — твір серйозний чи ні?


4. Визначення теми та проблематики твору
Разом складімо схему проблем, які порушив Гофман у творі.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Словникова робота (запис до зошитів)
· Що таке алегорія? Як її використовує Гофман? (Алегорія — інакомовлення, у якому конкретний образ є формою розкриття абстрактного уявлення, судження, поняття.)
· Що таке сатира? чим вона відрізняється від гумору? (Сатира — різновид смішного, комічного; особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в осудливому осміянні негативного — суспільних явищ, людських вад тощо.)
· У чому полягає сатирична спрямованість повісті-казки? (Сатирична спрямованість твору полягає передусім у змалюванні звичаїв, що панують у князівстві, зображенні порядків у політиці та системі освіти, чиношанування та самозасліпленості філістерів тощо.)
· Що таке гротеск? Знайдіть елементи гротеску на сторінках твору. (Гротеск — вид художньої образності, для якого характерними є фантастична основа, тяжіння до особливих, незвичайних, ексцентричних, спотворених форм, поєднання в одному предметі або явищі несумісних, контрастних якостей (комічного з трагічним, реального з фантастичним тощо), що веде до абсурду; заперечення усталених художніх і літературних форм.)
· Що таке іронія? Чи присутня іронія в повісті-казці Гофмана? (Іронія — негативне оцінювання предмета чи явища за допомогою його висміювання.)
2. Аналіз тексту літературного твору
· Знайдіть і зачитайте епізод, який містить опис запровадження освіти; прокоментуйте його.
· Чого автор досягає, використовуючи у творі іронію та гротеск? (Автор із сумом констатує нездоланну владу реальності, яка поглинає романтичні мрії.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна вправа «дерево рішень» (робота в групах)
·У трьох групах дайте відповіді на запитання за правилами вправи «Дерево рішень» (Додаток 1).
2. Завершальне слово вчителя (виділене записуємо до зошита)
   Казка-новела Гофмана містить філософське бачення автором сенсу життя людини. Для письменника-романтика духовність невіддільна від людської сутності. Казкова історія злету й падіння Циннобера — це застереження тим, хто прагне лише службового підвищення й матеріального добробуту. Головне в людині — її духовний світ, природні здібності, які обов’‎язково приведуть людину до щастя.
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Однією фразою підбийте підсумок сьогоднішнього уроку.
4. Інтерактивний прийом «Незавершене речення»
Завершіть речення:
• «Мені вже було відомо...»;
• «Проте я навіть не здогадувався (не здогадувалася), що...»;
• «Відтепер я знатиму про...».
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Написати твір-мініатюру «Чи актуальна повість-казка «Крихітка Цахес, на прізвисько Циннобер» сьогодні?».
2. Прочитати «Золотий горнець.
3. Виконати онлайн тест


Додаток 1
1-ша група
У філософській казці Е. Т. А. Гофмана «Крихітка Цахес...» фея Рожабельверде подарувала на весіллі нареченій Кандіді магічне намисто, і відколи та почала його носити, то вже не дратувалася через дрібниці. А що на місці феї подарували б дівчині ви й чому?
2-га група
Уявіть, що фея Рожабельверде пообіцяла виконати одне ваше бажання. Яким би воно було?
3-тя група
Уявіть, що вам доручили написати передмову до нового видання казки Е. Т. А. Гофмана «Крихітка Цахес...». Що б ви написали?






Конспект із ЗЛ 11 кл


27.11.2019
Конспект уроку із зарубіжної літератури
№12 для 11 класу
Тема. РМ (усно). Традиції Й. В. Ґете, Г. С. Сковороди, Е. Т. А. Гофмана, М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського в романі М. О. Булгакова (компаративне аналізування творів)
Мета – формувати компетентності:
·        предметні (знання змісту Нового Заповіту та творів М. О. Булгакова, Й. Ґете, Г.Сковороди, Е. Т. А. Гофмана, М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського; навички компаративного аналізу; навички сприйманні інформації на слух; уміння визначати символіку твору; культуру мовлення; критичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак);
·        ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; прагнення нових знань; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів та думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: зацікавленість спадщиною світової культури; прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; кращі моральні якості особистості).
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.
Міжпредметні зв’язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет Й. Ґете, Г.Сковороди, Е. Т. А. Гофмана, М. В. Гоголя, Ф.М.Достоєвського (Додаток 1).
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Інтерактивний прийом «Ґронування»
Складіть гроно за темою «Основні образи роману М. Булгакова «Майстер і Марґарита»».
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
   «Рукописи не горять…» Ця фраза є лейтмотивом твору, символізуючи безсмертя людського духу, творчості, добра, любові, волі, християнських ідеалів.
   Останні рядки роману «Майстер і Марґарита» пройняті світлою надією та передчуттям спокою. Однак, щоб зрозуміти роман загалом, необхідно знати джерела, використані автором: це традиції багатьох митців зарубіжної літератури, сторінки Святого письма (яке М. Булгаков знав практично досконало), різні міфи тощо. Читаючи роман, можна також помітити, що автор добре знався на образотворчому мистецтві, яке використовувало біблійні сюжети. Із деякими із цих джерел ми сьогодні познайомимось.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя (виділене записуємо до зошита)
   «Майстер і Марґарита» - це роман у романі. Композиція роману побудована за принципом контрапункту (тобто поєднання різних, відносно незалежних сюжетних ліній, які розвиваються з різною швидкістю). Характерною ознакою композиції є також те, що ліричну оповідь поєднано з епічними відступами, у яких виявляється авторська позиція. Однак читачеві інколи здається, що описана ситуація йому вже чимсь відома. Пояснити це можна тим, що М. О. Булгаков спирався на літературні традиції Й. В. Ґете («Фауст»), Е. Т. А. Гофмана («Золотий горнець»), М. В. Гоголя («Вечори на хуторі біля Диканьки», «Мертві душі»), Г. Сенкевича ( «Куди йдеш?»), Ж.Е. Ренана («Життя Ісуса»), Анатоля Франса («Прокуратор Іудеї»), А. Дюма-батька («Граф Монте Крісто»), Ф. М. Достоєвського («Брати Карамазови», «Біси» та ін.), О.С.Пушкіна, Л. М. Толстого, Г. С. Сковороди та ін. Багато співзвучного є з поезією провансальських трубадурів та сторінками Євангелій. Критики шукали витоки роману передусім у творах видатний світових класиків та філософів. Безперечно, освіченість і енциклопедична начитаність Михайла Опанасовича давали на те всі підстави.
2. Компаративне аналізування літературних творів (робота в групах)
Завдання для груп
З’ясувати у 5 групах паралелі між романом Михайла Булгакова «Майстер і Марґарита» й іншими творами: 1-ша група -  Григорія Савича Сковороди «Потоп зміїний», «Вступні двері до християнської добронравності»;  2-га група -  Йогана Вольґанґ Ґете «Фауст»; 3-тя група -  Ернеста Теодора Амадея Гофмана «Золотий горнець»; 4-та група – Миколи Васильовича Гоголя «Мертві душі»; 5-та група -  Федора Михайловича Достоєвського «Ідіот»; 6-та група – Новим Заповітом.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Узагальнювальне слово вчителя (виділене записуємо до зошита)
   В основу роману «Майстер і Марґарита» покладено філософські теорії Володимира Соловйова та Григорія Сковороди. Автор також демонструє глибоку обізнаність у галузі світової літератури, активно використовує елементи давньослов’янських, німецьких, біблійних (євангельських) та інших міфів. Завдяки цьому «Майстра і Марґариту» одним із перших і російській та світовій літературі ХХ ст.. філософським романом-міфом.
   Традиції в романі М. О. Булгакова три світи показано уже на перших сторінках роману, коли під липами представники земного життя Берліоз і Іван Бездомний ведуть розмову про Ісуса Христа (біблійний образ), а перед ними з’являються посланці космічного світу – спочатку дивного виду прозорий громадянин (Коров’єв Фагот), а потім і сам маестро Воланд. Якщо Мефістофель приходить спокусити, то Воландові спокушати не потрібно, жителі Москви вже достатньо зіпсовані. Його призначення – викрити, покарати, провчити, нагородити (роздати по заслузі). Він у романі уособлює правосуддя.
2. Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Сформулюйте основну особисто для вас ідею М. О. Булгакова «Мастер  і Марґарита». Свій вибір поясніть.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом «Однією фразою»
Однією фразою по черзі підбийте підсумки уроку.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Підготуватись до контрольної роботи.
2. Виконати онлайн тест
  








Додаток 1
Й. В. Ґете
Описание: C:\Users\USER\Desktop\264px-Григорий_Сковорода.jpg
Г. Сковорода
Описание: Результат пошуку зображень за запитом "гоголь"
М. В. Гоголь

Описание: C:\Users\USER\Desktop\Dostoevsky_1879.jpg
Ф. М. Достоєвський