понедельник, 30 сентября 2019 г.

Конспект із ЗЛ 6 клас


01.10.2019
Конспект із зарубіжної літератури
для 6 класу №9-10
Тема. Езоп. Байки «Лисиця і виноград», «Вовк і ягня», «Крук і лисиця», «Мурашки і Цикада». Поєднання конкретного і загального в байках Езопа. Утілення людських якостей (працелюбності, розуму, хитрості, дурості, жорстокості, лінощів та ін.) в алегоричний образах. Мораль байок Езопа. Іван Андрійович Крилов. Байка «Вовк і Ягня». Моральні проблеми в байках І.А.Крилова
Мета:
·        навчальна: ознайомити учнів з особистістю Езопа, його байками, мораллю та художніми особливостями цих творів; ознайомити учнів з життям і творчістю І.Крилова;
·        розвивальна: розвивати у учнів критичне, аналітичне, логічне мислення, навички виразного читання, аналізування байок, висловлення думок і вражень щодо прочитаного, проведення паралелей із сучасним життям; уміння співставляти, робити висновки;
·        виховна: прищеплювати учням кращі людські якості, критичне ставлення до вад і власного характеру, прагнення до самовдосконалення.
Теорія літератури: байка, езопова мова, алегорія, алегоричний образ.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Перевірка домашнього завдання (онлайн тест https://naurok.com.ua/test/grecki-mifi-mifi-narcis-pigmalion-13593.html )
2.Евристична бесіда
o   Що таке байка?
o   Де, коли і чому вона виникла?
o   Хто був першим байкарем?
o   Розкажіть про походження Езопа.
o   Чим уславився Езоп?
o   Назвіть складові байки.
o   Чому байкарі широко використовують алегорію?
o   Як Езоп змагався в дотепності з Ксанфом?
o   Що таке езопова мова?
ІV.СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Виразне читання байки Езопа «Лисиця і виноград» (ст.48)
2.Бесіда
§  Якою мовою написана байка? (Прозовою)
§  Про що розповідається у байці? (Про лисицю, яка хотіла дістати виноград, але не змогла цього зробити.)
§  Як лисиця заспокоювала себе?
§  Як ви думаєте, над ким іронізує автор у байці? (Над людиною, яка відмовляється від поставленої мети)
§  Зачитайте рядок, у якому розкривається ідея байки. («Коли хтось неспроможний досягти чогось, посилається на обставини»)
§  Як ви зрозуміли цю байку? (Людина, яка не може чогось досягти, замість того, щоб наполегливо працювати, шукає привід виправдати себе.)
§  А як ви поводитесь, зіткнувшись з труднощами?
3.Виразне читання байки «Мурашки й Цикада», відповіді на запитання з підручника (ст.49)
*    Що символізують образи Мурашки і Цикади? (Мурашка – працьовитість. Цикада – нерозважливість, безтурботність, лінощі.)
*    Головна думка (мораль) байки? (Не можна у житті бути безтурбутним і не дбати про майбутнє.)
*    Які риси людського характеру засуджуються у байці? (Лінощі, безпорадність, легковажне ставлення до життя.)
4. Виразне читання байки «Вовк і Ягня» (ст.49), виконання творчо-аналатічних завдань
v Про що йдеться у байці? (Про трагічну долю Ягняти)
v Що уособлюють Вовк та Ягня? (Вовк уособлює владу, а Ягня – безправну людину.)
v Чи є у творі описи героїв? Якщо немає, то, як ви гадаєте, чому? (Це дає змогу читачеві зосередитись на вчинках персонажів)
v У яких словах міститься мораль байки?
v У чому полягає алегорія твору? З якою метою автор використовує цей прийом? (В образах тварин змальовуються люди .Прийом алегорії дає можливість в прихованій формі вказати людям на їх недоліки.)
v Які почуття викликала у вас байка?
5.Словникова робота
   На основі вивчених байок складіть словничок алегоричних значень.
6.Складання «Асоціативного куща»
   Складіть «асоціативний кущ» до слова «байка»
7.Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Чи актуальні байки Езопа сьогодні? (Додаток 1)
8.Слово вчителя
   Байки Езопа настільки захопили його нащадків – «братів по перу», що вони не могли не наслідувати їх. Поети запозичували езопівські сюжети, але при цьому надавати їм національного колориту, своєї поетичної форми, творчо обробляли та створювали власні шедеври. Одним із таких поетів-байкарів був Іван Андрійович Крилов. Із ним ми й познайомимось на сьогоднішньому уроці.
9.Літературний диктант
1.З яких частин складається байка? (Оповідна, повчальна.)
2.Як називається повчальна частина байки? (Мораль.)
3.Кому належать перші поетичні байки? (Федру)
4.Хто з байкарів був рабом? (Езоп)
5.Що таке алегорія? (Змалювання одного образу через інший на основі схожості узагальнених рис.)
6.Найвідоміший французький байкар? (Лафонтен.)
7.Кого вважають основоположником жанру байки? (Езопа.)
8.Хто є героями байок? (Зазвичай тварини, іноді люди.)
9.Найвідоміший український байкар? (Леонід Глібов.)
10.Якою мовою написані байки Езопа? (Прозовою.)
11.Що означає вираз «езопова мова»? (Спосіб викладу думок з натяками на недомовки)
10.Робота з підручником. Опрацювання рубрики підручника про І.А.Крилова «Літературна розминка» та «Цікаві подробиці» (ст.50-52)
11.Виразне читання байки І.Крилова «Вовк і Ягня»(ст.52-53)
12.Бесіда з елементами аналізу твору
Ø Якою мовою написано твір? (Віршованою)
Ø Виділіть основні частини байки. (На початку твору – мораль, потім – оповідна частина)
Ø Прочитайте слова, в яких подано мораль байки.
Ø Де і коли відбувається дія твору?
Ø Як поводяться герої твору? (кожен намагається довести свою правоту. Вовк звинувачує, а Ягня виправдовується)
Ø Які почуття викликала у вас байка?
Ø Яка є провідна думка твору? (Засуджується несправедливість, груба сила)
13.Характеристика дійових осіб (Додаток 2)
V.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Аналітико-дослідницька робота
Порівняйте байки Езопа та І.Крилова, знайдіть спільне та відмінне, зробіть висновки, висловіть своє ставлення.(Додаток 3)
2.Актуальна цитата
Прокоментуйте висловлювання: «Здається, байка просто бреше.//А насправді – мудру правду чеше» (Л.Глібов)
VІ.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Як ви вважаєте, чи є такі Вовки та Ягнята у наш час?
VІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
1.Підготуватись до контрольної роботи
2.Виконати тест https://naurok.com.ua/test/ezop-14262.html





Додаток 1
Подпись: Так 



Подпись: Деякою мірою                                                            


Подпись: Ні 




















Додаток 2
Порівняльна характеристика Вовка та Ягняти
Вовк
Ягня







                                                             


















Додаток 3
Езоп
І.Крилов
Спільне

Відмінне










воскресенье, 29 сентября 2019 г.

Конспект із ЗЛ 8 клас


30.09.2019
Конспект із зарубіжної літератури
для 8 класу №9-10
Тема. Коран. Коран – головна книга ісламу. Міфологічні сюжети, образи, моральні настанови в Корані. Структура Корану, охоплення в ньому різних сфер життя. Контрольна робота з теми «Священні книги людства як пам’ятки культури та джерело літератури»
Мета:
• навчальна: продовжити ознайомлення учнів з найдавнішими пам'ятками словесного мистецтва, розвивати самостійне мислення учнів; ознайомити учнів з історією створення Корана, особливостями його побудови, засвоїти поняття сура, айят; прочитати уривки з Корана; перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу; визначити, що учні запам'ятали про всесвітній літературний процес і національні літератури; з'ясувати, як вміють розпізнавати пам'ятки світової культури — Веди, Біблію, Коран;
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес учнів; розвивати навички зв'язного мовлення учнів, пам'ять, логічне та образне мислення, вміння узагальнювати та систематизувати вивчене;
• виховна: виховувати толерантність та повагу до культурної спадщини всіх народів світу; прищеплювати вміння зосереджуватися, вдумливо виконувати роботу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів, урок узагальнення та контроль знань, умінь, навичок.
Обладнання: картки з двома варіантами різнорівневих тестових завдань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
• Які релігії світу є найбільш поширеними?
• Які священні книги народів світу ви знаєте?
• Коли і ким вони були створені?
• Які народи поклоняються таким книгам, як Біблія, Веди, Авеста?
• Основою якої релігії є Коран?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
   Здавна люди вірили в містичні властивості священних текстів. Недаремно всі релігії прагнуть зафіксувати священні тексти в їх першооснові. Пророк Мухаммед уважав першоосновою Корана Небесну Книгу, передану йому найближчим до Аллаха ангелом Джабраїлом (у Біблії — архангел Гавриїл). Саме про Коран, священну книгу мусульман, ми сьогодні й поговоримо.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Словникова робота
Сура (у перекладі ряд цеглин) — сукупність декількох айятів, об’‎єднаних певними спільними ознаками.
Айят — ритмічна або смислова частина сури; вірш (Мухаммад вважав кожен вірш священної книги дивом, що арабською звучить як айя).
2. Повідомлення раніше підготовлених учнів (або розповідь вчителя)(виділене записуємо до зошита)
Коран. Питання авторства
   Основою ісламу є Коран (у перекладі «читання»), у якому записані одкровення, отримані від Аллаха пророком Мухаммадом (Мухаммедом). За свідченням брата, халіфа Алі, всі, хто бачив пророка, були єдині в тому, що ніколи ні раніше, ні пізніше не зустрічали людини, бесіда з якою була б настільки приємною. Пророк Мухаммад проголошував проповіді, молитви, повчальні оповіді у Мецці і Медіні. Праведне життя Мухаммада записано в Сунні, що утворена з хадисів.
Загальні відомості про Коран
    Коран — священна книга мусульман, Коран — це запис проповідей, що виголошені пророком Мухаммедом у формі пророчих одкровень переважно в Мецці та Медіні між 610 і 632 рр. Згодом, 651 року, ці тексти були впорядковані у рукописну книгу. Саме вона і вважається першим виданням Корана. Згідно з Ісламом, Коран не створений, а існує передвічно, він є словом Аллаха і містить його остаточну і повну волю. Оригінал Корана зберігається на небі, звідки його було послано у світ від Аллаха через ангела Джабраїла, який передавав його Мухаммеду частинами протягом 22 років. Коран був записаний зі слів Мухаммеда його сподвижниками.
Мова та особливості структури Корана
   «Поетичний текст Корана з арабської мови перекладали не раз, проте знавці ісламу переконані, що відтворити духовність та божественну сутність записаних висловлювань іншими мовами не вдалося. Першу частину Корана «Аль-Фатіху» всі мусульмани повинні знати напам’‎ять. Це — як «Отче наш» у християн. Крім власне Корана, є ще й Книги тлумачень (їх близько тисячі). Традиційно Коран читають наспівно.
   «Коран містить 114 сур, які, у свою чергу, поділяються на аяти. Усі сури починаються з басмалі — традиційної незмінної фрази-формули «В Ім’‎я Аллаха Всемилостивого, Всемилосердного!». Сури за місцем проголошення поділяються на «мекканські», або ранні (послані Муххамаду до переселення в Медіну або на шляху у це місто), — загалом 86 сур — та мединські, або пізні (послані після переселення до Медіни) — 28 сур. Мекканські сури написані саджем — ритмічною та римованою прозою.
   Зв’‎язної оповіді в Корані немає, кожна сура є завершеним текстом, тобто вони не мають внутрішньої композиційної єдності, а містять розрізнені проповіді без певного зв’‎язку. Сури в Корані (крім першої) розміщені за розміром — від найбільшої до найменшої.
   Перші записи Корана зроблені 632 р., уже після смерті Мухаммеда. Між 650 і 655 рр. за наказом халіфа Османа був створений канонічний текст Корана (Османова редакція).
3.Слово вчителя
   Як буддизм, так і християнство перейняті прагненням позбутися зла, бажанням врятуватися від нього. Якщо в ісламі стверджується абсолютна відданість людини Богові, котрий є суверенним володарем космосу і людської долі, то це саме ми знаходимо і в християнстві. Отже, якщо порівнювати згадані релігії, можна побачити, що в них є багато спільного, такого, що можна цілком впевнено назвати загальнолюдськими мірилами.
4.Ґронування
Скласти ґроно за темою «Коран».
V. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ ІЗ ЗАВДАННЯМИ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
VI. НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ (Додаток 1)
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. https://naurok.com.ua/test/koran-14168.html - пройти онлайн тест
*Підготувати короткі повідомлення про епоху античності та особливості літератури; відмінності давньогрецької та давньоримської культури

























Додаток 1
Контрольна робота з теми «Священні книги людства як памятки культури і джерело літератури»
І варіант
Початковий рівень (1 бал за кожну правильну відповідь)
1.Дайте визначення поняття всесвітній літературний процес?
2.Назвіть священні книги народів світу.
3.Що таке афоризм?
Середній рівень (1 бал за кожну правильну відповідь)
1.Дайте характеристику Ведам.
2.Який художній прийом обовязково використовують у притчі?
3.Що означає слово Євангеліє?
Достатній рівень (3 бали за правильну відповідь)
Оберіть одне із пропонованих завдань.
1.Назвіть ознаки притчі як літературного жанру. Поясніть, у чому полягає цінність Ісусових притч(за Новим Заповітом).
2.Як збагачує нас знайомство з найдавнішими памятками словесного мистецтва?
3.Як ви розумієте притчу про блудного сина?
Високий рівень (3 бали за правильну відповідь)
Напишіть твір-мініатюру за однією з тем:
1.Біблія та її значення в житті мого сучасника.
2.Біблійні мотиви у світовій літературі та мистецтві.
3.Значення Вед, Біблії, Корана в житті громадян ХХІ століття.
4.Чого навчають євангельські притчі?




Контрольна робота з теми «Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури»
ІІ варіант
Початковий рівень (1 бал за кожну правильну відповідь)
1.До якого виду мистецтва відносять літературу?Чому?
2.Скільки сур містить текст Корана?
3.Що означає слово Біблія?
Середній рівень (1 бал за кожну правильну відповідь)
1.Скільки частин має Біблія?Схарактеризуйте кожну з них.
2.Скільки Євангелій налічує Біблія?Назвіть їх.
3.Розгляньте репродукцію картини Ель Греко «Христос зцілює незрячого». Які дива творив Ісус Христос?
Описание: https://zarlit.com/lesson/8klas_2/8klas_2.files/image001.jpg
Достатній рівень (3 бали за правильну відповідь)
Оберіть одне із пропонованих завдань.
1. Назвіть ознаки притчі як літературного жанру. Поясніть, у чому полягає цінність Ісусових притч(за Новим Заповітом).
2.Що,на вашу думку,спільного мають Веди,Біблія і Коран?
3.Як ви розумієте притчу про сіяча?
Високий рівень (3 бали за правильну відповідь)
Напишіть твір-мініатюру за однією з тем:
1.Біблійні сюжети,які мене найбільше вразили.
2. «Кожна епоха вичитує в Біблії саму себе; кожна епоха має власну … Біблію»(Л.Фейєрбах).
3.Чому Біблія є однією з найвідоміших книг у світі?
4.Біблійні сюжети у світовій літературі.