вторник, 22 октября 2019 г.

Конспект із ЗЛ 5 клас


22.10.2019
Конспект уроку із зарубіжної літератури
для 5 класу № 15
Тема. О.С. Пушкін «Казка про мертву царівну і сімох богатирів»
Цілі: навчальна: ознайомити учнів із казкою, її ідейно-художніми особливостями; показати зв’язок із фольклором; розвивальна: розвивати образне, асоціативне мислення; формувати навички виразного читання віршованих творів, спостереження над тестом, уміння виділяти головні епізоди, коментувати їх, висловлювати власні судження; виховна: виховувати на прикладах із твору повагу до загальнолюдських моральних цінностей, прагнення до добра та справедливості.
Теорія літератури: літературна казка, література і фольклор, художні образи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя
   «Казку про мертву царівну та сімох богатирів», з якою ми сьогодні познайомимось, Пушкін написав, коли йому виповнилось 34 роки і він був на вершині літературної слави. Багато його шанувальників дивувалось, чому це поет знову звернувся до казки, яка, хоч і містила народні мотиви, але була цілком оригінальною, авторською. Секрет простий: Олександр Сергійович замислився над питанням, яке бентежило всі в давнину і донині: як стати щасливим, що потрібно для щастя. Саме в казці Пушкіна і можна знайти відповідь – це Добро, Справедливість, Краса.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Конкурс на краще виразне читання вступу «Край Лукомор’я…» до поеми О.С.Пушкіна «Руслан і Людмила»
2.»Асоціативний диктант»
Випишіть ті художні означення (епітети), які підходять до визначення пушкінського вірша.
Легкий, чарівливий, задумливий, зворушливий, мудрий, важкуватий, прозорий, із глибоким підтекстом, з ясним змістом, складний, прекрасний, чудовий, заворожуючий, веселий, сумний, бадьорий, оптимістичний.
IV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Читання «Казки про мертву царівну та сімох богатирів»
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст казки


Відео звіт з уроку для 6 класу. «Займи позицію»


Конспект із ЗЛ 6 кл


22.10.2019
Конспект із зарубіжної літератури
для 6 класу №15-16
Тема. Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів». Особливості розвитку пригодницького сюжету у творі. Система образів (Джим Гокінс і його товариші)
Мета:
·        навчальна: допомогти учням глибше усвідомити зміст твору; вчити визначати риси характеру людини за її вчинками, поведінкою, словами; ознайомити учнів з наступними розділами твору; розкрити образи героїв у їхньому розвитку;
·        розвивальна:розвивати у учнів образне мислення,навички самостійної роботи з художнім текстом, виділення ключових епізодів, характеризування героїв, висловлення думок і вражень щодо прочитаного, переказу за планом;
·        виховна: прищеплювати учням наполегливість у навчанні і праці, прагнення досягти високої мети, романтичну спрямованість на здійснення мрії, товариськість, вірність у дружбі.
Теорія літератури: пригодницький роман, сюжет, композиція.
Обладнання: картки з завданнями.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
   Прагнення до здійснення мети, почуття обов’язку і безрозсудність, вірність і зрада переплітаються у творі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» на кожному кроці. Одні люди чесно виконують свій обов’язок, інші ж плетуть інтриги, мріючи здійснити свій підступний план, ще й підбивають до зради чесних моряків. Про й поговоримо на уроці.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Евристична бесіда за рубрикою підручника «Літературний практикум» (ст..65)
2. Узагальнення знань за прочитаним (Додаток 1)
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Евристична бесіда
o   Як ставилася команда до кухаря Сілвера?
o   Як Сілвер ставився до Джима? Що ним керувало?
o   Хто такий «капітан Флінт», який був у Сілвера?
o   Які перемовини вів Сілвер з командою?
o   Що вирішили капітан і його прихильники,дізнавшись про змову піратів?
o   Розкажіть про розстановку сил на острові, дії Джима.
o   Якого серйозного першого удару зазнав Джим?
o   Що трапилось з моряком Томом? Яким він виявився?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Літературознавча робота
Визначте, у чому полягають особливості розвитку пригодницького сюжету у творі.
2. Інтерактивна вправа «Сонечко»
Схарактеризуйте Джима Гокінса за допомогою інтерактивної вправи «Сонечко».
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
Найбільше я не очікував (-ла) від капітана…
Найнеочікуванішим у розвитку подій для мене стало…
4.Слово вчителя
   Джим Гокінс, головний герой роману «Острів скарбів», безумовно, виявив неабияку мужність і рішучість, кмітливість, вирушивши в небезпечну подорож за скарбами. Але чи зміг би він упоратись з такими надскладними завданнями, якби був на самоті – без товаришів, без дружньої поради та підтримки? Про це ми й поміркуємо сьогодні на уроці.
5. Узагальнення знань за прочитаним
Визначте ключові моменти роману Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів».
6.Характеристика образів
§  Складіть історії про капітана Смоллета, лікаря Лівсі, сквайра Трелоні, Бен Гана та інших друзів Джима Гокінса від імені них самих, зробіть висновки.
§  Складіть «паспорт-характеристику» Джима Гокінса.(Додаток 2)
7. Літературна гра «Четверте зайве»
*    Ж. Верн, Д. Дефо, Езоп, Р.Л. Стівенсон.
*    «П’ятнадцятилітній капітан», «Пригоди Тома Сойєра», «Острів скарбів», «Квартет».
*    Джим Гокінс, Робінзон Крузо,  Джон Сілвер, Бен Ган.
*    Том Сойєр, Дік Сенд, Беккі Тетчер, Джим Гокінс.
VI.ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Прочитати ст.69-73
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Знайти позицію»
Я вірю, що подібна історія могла трапитися в реальному житті.
Так                   Можливо                         Ні





















Додаток 1
Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)

Характеристика корабля
«Еспаньйола»
Відомості про членів
екіпажу
Події, що відбувались під час подорожі
(Назва, марка, спеціалізація, кількість членів екіпажу, власник, маршрут)
(Капітан, члени екіпажу, юнга)



Додаток 2
«Паспорт-характеристика» Джима Гокінса
Ім’я, прізвище

Героєм якого твору є

Час дії

Вік

Місце народження та проживання

Сім’я

Дії та вчинки

Риси характеру

Ставлення до нього друзів та недругів

«Паспорт-характеристика» Джима Гокінса
Ім’я, прізвище

Героєм якого твору є

Час дії

Вік

Місце народження та проживання

Сім’я

Дії та вчинки

Риси характеру

Ставлення до нього друзів та недругів

«Паспорт-характеристика» Джима Гокінса
Ім’я, прізвище

Героєм якого твору є

Час дії

Вік

Місце народження та проживання

Сім’я

Дії та вчинки

Риси характеру

Ставлення до нього друзів та недругів