понедельник, 7 октября 2019 г.

Конспект із ЗЛ для 6 класу


08.10.2019
Конспект із зарубіжної літератури
для 6 класу №11-12
Тема. Іван Андрійович Крилов. Байка «Квартет». Яскравість алегоричних образів. Контрольна робота №1 за тематичними блоками «Вступ.Міфи народів світу», «Мудрість байки»
Мета:
·        навчальна: поглибити знання учнів про ідейно-художні особливості байки; учити визначати художні засоби та прийоми, а також їхню роль у літературному творі; повторити й узагальнити з учням вивчений матеріал; виявити рівень знань, умінь і навичок учнів із метою контролю і корекції;
·        розвивальна: розвивати у учнів критичне, логічне мислення, навички виразно читання, аналізування байок, висловлення думок і вражень щодо прочитаного, проведення паралелей із сучасним життям; розвивати в учнів пам’ять, образне мислення, увагу, вміння виділяти головне;
·        виховна: прищеплювати учням кращі людські якості і пошану до вічних цінностей, до духовної спадщини попередніх поколінь, критичне ставлення до недоліків власного характеру, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.
Теорія літератури: байка, езопова мова, алегорія, алегоричний образ, художній образ, традиційний образ, вічний образ, міф, міфологічний образ.
Обладнання: тексти байки, тестові завдання.
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок (уроку-практикум), урок контролю і корекції знань, умінь і навичок
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Байки не такі прості, як здається:
В них учитись можна навіть у тварин.
Гола мораль наводить сум,
А розповідь наша допоможе урок прийняти.
Наша вигадка – навчати, розважаючи;
А розповідати просто так не варто праці.
   Так писав відомий французький байкар Ж. де Лафонтен. На сьогоднішньому уроці ми й спробуємо розібратись детальніше в такому простому й непростому літературному жанрі, як байка.
ІІІ.СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Виразне читання і аналізування
   Прочитати виразно байку «Квартет» І.А.Крилова українською мовою, мовою оригіналу, порівняти їх.(додаток 1)
2.Словникова робота
Квартет – музичний твір для 4 інструментів або голосів, музикантів або співаків.
Альт – низький жіночий або дитячий голос, а також співак чи співачка з таким голосом; музичний смичковий, дещо більший від скрипки, або мідний духовий інструмент.
Бас – найнижчий чоловічий голос,  а також співак із таким голосом;  мідний духовий інструмент низького регістру й тембру.
Прима – перший, головний звук гами;перша струна смичкового музичного інструменту; перший інструмент, голос, що виконує провідну партію в оркестрі чи хорі.
Втора – другий голос в музичній партії.
3.Бесіда.Висловлювання вражень про байку «Квартет»
o   Де, коли і з ким відбуваються події, зображені у байці «Квартет»? Знайдіть відповідь безпосередньо у тексті байки, враховуючи оригінал і переклад.
o   Поміркуйте: чому саме цим тваринам Крилов доручає зіграти квартет?
o   Які людські риси алегорично уособлюють ці тварини? Що відомо  вам про цих персонажів  в інших байках Крилов?
o   Чому в квартеті немає ладу?
o   Знайдіть у тексті байки авторське ставлення до квартету. Як ви думаєте, чи вірить автор у те, що учасники квартету врешті-решт заграють музику?
o   В яких словах утілено мораль байки? За яких обставин ці слова використовуються як афоризми?
o   Поміркуйте: чому саме Соловей проголошує мораль байки?
o   Порівняйте оригінал та переклад байки «Квартет». Наскільки, по-вашому, перекладачеві вдалося зберегти авторську іронію і смисл?
o   Визначте тему, мораль байки.
o   Які рядки з цієї байки стали крилатими виразами? (Щоб буть музикою, потрібне тут уміння; Тож як сідати – сварки марні.//Бо з вас музики незугарні.)
o   У яких випадках такий вираз уживається в сучасному житті? (Коли у когось щось не ладиться або хтось береться не за свою справу).
4.Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
   Вважаю корисним і новим для себе з того,що почув(-ла) на уроці…
ІV.КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Пояснення щодо виконання контрольної роботи
2.Виконання тестових завдань(Додаток 2)
V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
   Найважчим для мене було…,а найцікавішим - ….
VI.ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
1.Прочитати 1-9 розділ І частини Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів»











Додаток 1
Іван Крилов
Квартет
Перекладач: Ф. Скляр

Вигадниця Мартишка,
Осел,
Козел
Та клишоногий Мишка
Затіяли Квартет заграть.
Дві скрипки, ноти, бас і альт дістали
Й під липу в лузі посідали,
Щоб світ мистецтвом чарувать.
Ударили в смички,— ладу ж дарма шукать!
"Стій, братця, стій! — кричить їм Мавпа,— постривайте!
Хіба заграєм так? Інакше посідайте.
Ти з басом, Мишечко, сідай проти альта,
Я, прима, сяду проти втори;
Тоді вже піде музика не та:
У танець підуть ліс і гори!"
Знов сіли, почали Квартет;
А діло все не йде вперед.
"Стривайте ж, я знайшов секрет,-
Кричить Осел,— усе в нас піде ладом,
Як поряд сядем".
Послухали Осла, поважно сіли в ряд;
А все-таки Квартет не йде на лад.
Ще гірше, ніж раніш, пішли між ними чвари
І свари,
Кому і як сідать.
Припало Солов'ю якраз там пролітать,
До нього всі вдались, як до свого спасіння:
"Будь ласка,— мовили,— таж наберись терпіння,
Допоможи Квартет улаштувать,
І ноти й інструмент зуміли ми дістать,
Скажи лиш, як сідать!"
"Щоб буть музи?кою, потрібне тут уміння
Та трохи тонших би ушей,-
Їм одмовляє Соловей,-
Тож, як сідати — сварки марні,
Бо з вас музики незугарні".
КВАРТЕТ
Проказница-Мартышка,
Осел,
Козел,
Да косолапый Мишка
Затеяли сыграть Квартет.
Достали нот, баса, альта, две скрипки
И сели на лужок под липки,—
Пленять своим искусством свет.
Ударили в смычки, дерут, а толку нет.
«Стой, братцы, стой!» кричит Мартышка: «погодите!
Как музыке итти? Ведь вы не так сидите.
Ты с басом, Мишенька, садись против альта,
Я, прима, сяду против вторы;
Тогда пойдет уж музыка не та:
У нас запляшут лес и горы!»
Расселись, начали Квартет;
Он всё-таки на лад нейдет.
«Постойте ж, я сыскал секрет»,
Кричит Осел: «мы, верно, уж поладим,
Коль рядом сядем».
Послушались Осла: уселись чинно в ряд;
А всё-таки Квартет нейдет на лад.
Вот, пуще прежнего, пошли у них разборы
И споры,
Кому и как сидеть.
Случилось Соловью на шум их прилететь.
Тут с просьбой все к нему, чтоб их решить сомненье:
«Пожалуй», говорят: «возьми на час терпенье,
Чтобы Квартет в порядок наш привесть:
И ноты есть у нас, и инструменты есть:
Скажи лишь, как нам сесть!» —
«Чтоб музыкантом быть, так надобно уменье
И уши ваших понежней»,
Им отвечает Соловей:
«А вы, друзья, как ни садитесь,
Всё в музыканты не годитесь».



Додаток 2
КОНТРОЛЬНА РОБОТА №1 ЗА ТЕМАТИЧНИМИ БЛОКАМИ «ВСТУП.МІФИ НАРОДІВ СВІТУ», «МУДРІСТЬ БАЙКИ»
Варіант І
Початковий і середній рівні (по 1 балу за кожну правильну відповідь)
1.Давньогрецький титан,який допоміг людям і приніс їм вогонь – це:
а) Геракл;                                              б) Прометей;
в) Пігмаліон;                                         г) Зевс.
2.Героя давньогрецького міфу,що закохався у власне творіння, звуть:
а)Зевс;                                                   б)Геракл;
в)Пігмаліон;                                          г)Нарцис.
3.Героїнею багатьох єгипетських міфів є ріка, що називається :
а)Дніпро;                                              б)Амазонка;
в)Ганг;                                                  г)Ніл.
4. Літературна байка – це невеликий художній твір:
а)у якому предмети і явища зображені як живі істоти;
б)сатиричного спрямування з алегорично-повчальним змістом;
в)чарівного,пригодницького або побутового характеру,який розповідає про вигадані події;
г)комічного змісту з дотепним фіналом.
5.Сюжети,які переходять від одного байкаря до іншого,існуючи тривалий час,називаються:
а)запозиченими;
б)класичними;
в)мандрівними;
г)фольклорними.
6.Продовжте речення:
- Алегорія – це…
Достатній рівень(2 бали)
Визначте художні засоби та їхню роль у байці І.Крилова «Вовк і Ягня».
Високий рівень(4 бали)
Виконайте одне із завдань на вибір:
1)Схарактеризуйте улюбленого героя з грецьких міфів.
2)Складіть байку у прозовій чи віршованій формі про героїв творів Езопа або Крилова,які опинились в нашому часі.



























КОНТРОЛЬНА РОБОТА №1 ЗА ТЕМАТИЧНИМИ БЛОКАМИ «ВСТУП.МІФИ НАРОДІВ СВІТУ», «МУДРІСТЬ БАЙКИ»
Варіант ІІ
Початковий і середній рівні (по 1 балу за кожну правильну відповідь)
1.Розповідь,у якій давні люди пояснювали свої уявлення про світ і його явища, - це:
а)казка;
б)міф;
в)легенда;
г)байка.
2.Герой давньогрецького міфу,що закохався у власне відображення,звуть:
а)Зевс;
б)Геракл;
в)Пігмаліон;
г)Нарцис.
3.Вислів: «Зміна дня і ночі приносить забуття горю» є висновком міфу народу:
а)єгипетського;
б)грецького;
в)індійського;
г)словянського.
4.Першим легендарним байкарем вважають:
а)Езопа;
б)Федра;
в)Глібова;
г)Лафонтена.
5.Алегорія – це:
а)повчальний висновок у байці;
б)зображення предмета чи явища як живої істоти;
в)приховане зображення людини в образах звірів,предметів,явищ;
г)поетичне перебільшення.
6.Продовжте речення:
Байка – це…
Достатній рівень(2 бали)
Визначте художні засоби та їхню роль у байці І.Крилова «Квартет».
Високий рівень(4 бали)
Виконайте одне із завдань на вибір:
1) Схарактеризуйте улюбленого героя індійських або єгипетських міфів.
2)Порівняйте байки Езопа та І.Крилова,знайдіть спільне та відмінне.





Комментариев нет:

Отправить комментарий