21.10.2019
Конспект із зарубіжної
літератури
для 8 класу №15-16
Тема. Гомер. «Іліада». «Двобій Ахілла і Гектора», «Пріам у
Ахілла». Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур.
Міфологічна основа гомерівського епосу. Образи Ахілла і Гектора. Особливості
розвитку і види лірики в Давній Греції. Тіртей (VII
ст. до н.е.). «Добре вмирати тому…». Ідея захисту рідної країни в елегії.
Античний ідеал героя. Авторська позиція. Сапфо (VII-VI ст. до н.е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко,
Афродіто…). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної
героїні, глибина її почуттів і переживань
Мета:
·
навчальна:
ознайомити учнів з фактами життя давньогрецького поета Гомера; з’ясувати, у чому полягає «гомерівське питання»; встановити зв'язки між Троянським циклом міфів та поемою «Іліада»; довести, що поема «Іліада» є
енциклопедією життя стародавніх греків;
·
розвивальна:
розвивати мовні, читацькі
компетенції, виховувати інтерес до вивчення культури та літератури доби
античності;
·
виховна: виховувати почуття патріотизму, справедливості, мужності та
гуманності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі
вмінь та навичок учнів.
Гомер кожному може дати
стільки,
скільки кожен візьме в нього.
Старогрецький вислів
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ
УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
Чи можна чогось навчитися у сліпої
людини? Невже вона «бачить» і розуміє краще за нас, зрячих? Чи можна чогось
навчитися у стародавньої людини? Невже її духовний досвід може бути корисним
людині XXI сторіччя? Саме на ці запитання ми сьогодні спробуємо знайти
відповіді, адже в центрі нашої уваги — творчість легендарного засновника
європейської літератури Гомера.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Складання сенканів «Троя», «Герої Трої», «Ахілл», «Троянська війна» (за
вибором учнів).
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з епіграфом уроку
2. Відомості про Гомера (ст..64-69; записуємо
літературознавчі терміни)
3. Слово вчителя (виділене
записуємо до зошита)
«Гомерівське питання» виникло ще за доби
еллінізму і охоплює переважно дві проблеми: авторство та обставини виникнення
гомерівського епосу. У
VI ст. до н. е. за розпорядженням афінського тирана Лісистрата були вперше
ретельно досліджені гомерівські тексти. До V ст. до н. е. поету, крім «Іліади»
та «Одіссеї», приписували ще багато епічних поем. Але за еллінської доби
авторство Гомера стосовно «Одіссеї» заперечувалося.
Наприкінці XVIII ст. з’явилося твердження,
що «Іліада» Гомера — це сукупність окремих героїчних пісень, зведених буцімто в
єдине ціле невідомим редактором тільки у VI ст. до н. е. Однак невдовзі це твердження більшістю академічних
учених було категорично відкинуто. Заперечували цю версію і видатні
письменники, зокрема Гете, Шиллер і Гоголь, які високо цінували художню
досконалість гомерівського епосу.
У наш час завдяки комп’ютерним дослідженням
було доведено, що поема «Іліада» — це твір одного автора, а не зібрання
легендарних оповідей. Також було підтверджено, що «Одіссея» написана на 30-40
років пізніше за «Іліаду».
Ці дослідження стало ще одним свідченням, що давньогрецький рапсод справді
існував. Але й досі одностайної думки щодо гомерівського питання немає. Одні
дослідники стверджують, що Гомер — міфічна особа, тому його поеми слід
розглядати як фольклорний твір. Інші вважають, що Гомер — реальна особа,
неперевершений співець античної культури.
4. Читання уривка «Двобій
Ахілла і Гектора» (пісня 22, вірші
140-410)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Прочитати уривок із «Іліади» «Викуп Пріамом тіла Гектора» (пісня 24,
вірші 470-670), аналізувати прочитане.
2.Підготувати виразне читання елегії Тіртея «Добре вмирати тому…»
*підготувати повідомлення про давньогрецький театр, про життя і творчість
Есхіла.
Комментариев нет:
Отправить комментарий