02.10.2019
Конспект із зарубіжної
літератури
для 10 класу №5
Тема. Особливості композиції поеми Данте «Божественна комедія».
Концепція світу і людини. Алегоричний зміст образів та епізодів. Жанрова
своєрідність твору
Мета – формувати компетентності:
предметні (знання особливостей композиції «Божественної комедії»
Данте, алегоричного змісту образів та епізодів поеми; уміння опрацьовувати
текст літературознавчої статті, складати її план; асоціативне й логічне
мислення; доброту й милосердя; естетичний смак); ключові (уміння вчитися:
пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі;
інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її;
загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; світогляд).
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього
завдання
Відтворіть схему «Світоустрій у поемі Данте (за частиною «Пекло»)» на
дошці.
2. Творчий переказ (робота у
групах)
У трьох групах по черзі (за ланцюжком) перекажіть прочитані пісні поеми
Данте «Божественна комедія», висловіть власне ставлення до героїв-грішників.
Порівняйте сучасне ставлення до їхніх гріхів із середньовічним:
1-ша група — про Франческу та Паоло (пісня 5), 2-га — про Улісса (пісня 26), 3-тя
— про Уголіно (пісні 32-33).
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ
УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Усне словесне малювання
Віддавна люди прагнули за життя побачити, яким є рай — місце, де панує
щастя та немає зла. Які асоціації викликає у вас слово рай? Уявіть рай. Опишіть
його.
2. Вступне слово вчителя
Сьогодні ми дізнаємося, яким був Рай на думку Данте та з’ясуємо, що
вважали головним у раю за часів митця.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя з елементами
бесіди
Небесний рай перебуває в межах планет Сонячної системи: на Місяці,
Меркурії, Венері, Сонці, Марсі, Юпітері, Сатурні й серед непорушних зірок
відпочивають душі праведників.
На кришталевому небі, яке оточує небесний рай, перебувають янголи
Світосяйна ріка відділяє ці сфери від Емпірею — світу безмежності, де перебуває
Бог. Земні закони тут вже не діють, є лише божественний закон — любов.
·
Чим
Земний Рай відрізняється від Небесного?
·
Чому
душа Верґілія полишила поета біля Раю?
·
Хто
знайомив мандрівника з облаштуванням Небесного Раю?
·
Розкажіть
про Беатріче та її роль у житті Данте.
·
Яку
книгу присвятив Аліґ’єрі дівчині?
·
Що
символізує в «Божественній комедії» душа Беатріче?
2. Співдружність мистецтв на
уроці літератури. Практична робота
Роздивіться ілюстрації Ґюстава Доре до поеми Данте. Заповніть другий
стовпець таблиці «небесний рай у «Божественній комедії»».
3. Робота з підручником (запис
до зошитів)
Самостійно опрацюйте матеріал підручника за темою уроку, складіть план
прочитаного.
4. Перевірка виконаного
завдання
5. Аналіз тексту літературного
твору
o
Скільки
концентричних сфер у Раю? (9.)
o
Що
споглядають душі праведників? (Велич
Творця.)
o
Чим
відрізняється Рай від Чистилища й Пекла? (Рух
і світло.)
o
Хто
є третім провідником Данте у потойбічному світі? (Бернар Клервоський.)
o
Із якими запитаннями звертається головний
герой до праведників у Раю?
o
Як
звали прапрадіда Данте? (Каччаґвіда.)
o
Хто
і з якими словами звертається до Діви Марії? (Бернар Клервоський просить за Данте, щоб йому було дозволено побачити
Бога. Про це ж благає і Беатріче.)
o
Що
побачив Данте у Раю? (Він побачив сяйво,
у якому було видно три кола. Два з них були дуже схожі між собою — це були
Бог-Отець і Бог-син. третє коло (Бог — святий Дух) являє собою сяйво, вогонь.)
o
Що
відчуває герой поеми у цей час? («Відчув
я величезне раювання», «тож розум мій глядів заціпенілий, Піднесений,
уважливий, меткий, здивований і з дива спломенілий», «І міць зростала розуму і
волі».)
o
Що
зрозумів герой, побачивши Божество? Що є найголовнішим у Раю? («Любов, що управляє сонцем і зорями».)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна вправа
«Мозковий штурм»
Поміркуйте: що потрібно зробити, щоб рай настав на землі?
2. Літературний диктант
§ У якому місті народився Данте? (Флоренція.)
§ Як звали дівчину, у яку закохався Данте? (Беатріче.)
§ Скільки разів він бачив її? (Тричі.)
§ Що означає ім’я Данте? (Той, хто дарує.)
§ Яку політичну партію підтримував поет? (Ґвельфи.)
§ Де навчався Данте?
(У Болонському університеті.)
§ У якому місті знайшов свій спочинок поет? (Равенна.)
§ Назва книги, яку Данте написав після смерті Беатріче. («Нове життя».)
§ Як називається твір Данте, у якому він описав подорож
загробним світом? («Божественна
комедія».)
§ Кому належить епітет божественна до поеми? (Джованні Боккаччо.)
§ Скільки пісень містить поема Данте? (100.)
§ Хто з поетів перекладав поему українською мовою? (І. Франко, Леся Українка, М. Рильський, В.
Самійленко, П. Карманський, Є. Дроб’язко.)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: уміти переказувати ключові епізоди частини III
«Божественної комедії» Данте, прочитати дію I трагедії В . Шекспіра «Гамлет».
Випереджальне (творче): підготувати повідомлення про театр шекспірівської доби,
про шекспірівське питання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий