19.11.2019
Конспект із зарубіжної
літератури
№ 21-22 для 5 класу
Тема. О. Уайльд «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їхня
характеристика. Основний конфлікт твору. Символічний зміст назви твору.
Еволюція образу головного героя
Мета: навчальна:
продовжити знайомство з казкою
О. Уайльда, казковими персонажами; допомогти усвідомити їхні художні
особливості та значення; сприяти усвідомленню учнями символічного значення
образів твору, його ідейно-художніх особливостей; розвивальна: формувати навички виразного читання, виділення
ключових епізодів, коментування їх, переказу; визначення ролі художніх деталей
та подробиць; формувати навички аналізу літературної казки, характеристики
образів, уміння розв’язувати проблемні питання, висловлювати свої думки та
враження; виховна: виховувати
людяність та милосердя, почуття справедливості, пошану до загальнолюдських
цінностей, виховувати на гуманістичному змісті казки, моральних цінностях, що
втілені в ній.
Теорія літератури: літературна казка,
реальне та казкове, герої і персонажі, художні засоби, антитеза, художні
образи, алегорія.
Тип уроку: комбінований урок,
урок формування вмінь та навичок.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору (Додаток 1),
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя
Тільки опинившись в становищі
злидаря і гнаної звідусіль потвори, Хлопчик-зірка починає розуміти біль і
страждання інших. Довгий та важкий шлях йому довелося пройти, щоб спокутувати
провину і заслужити прощення. Простежимо цей шлях героя.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Коротка розповідь учнів про
письменника
Бесіда
·
Хто
ще з «дорослих» письменників (творчість яких ви вивчали) писав казки?
·
Хто
з письменників серйозно займався науковою діяльністю, але прославився завдяки
казкам?
·
Кого
називають «королем казки»?
2. Складання плану або
сюжетного ланцюжка казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка»
3. Міні- диспут
Які думки та почуття викликає у вас образ цього героя? Чи можна пробачити
йому негідні вчинки за його красу?
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ
НВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Словникова робота
Брама – ворота. Відплатити
сторицею – сповна, більше, ніж треба. Відцурався
– відмовився. Гаманець – мішечок
для грошей. Глузувати – сміятися. Канчук – батіг, із жорсткою мотузкою для
поганяння тварин. Клуня – приміщення
для зберігання зерна та інвентаря, сарай. Леле
– вигук здивування. Наймит – найманий робітник. Обладунок – бойове спорядження. Полотняний каптур – капюшон із полотна. Ропуха – велика жаба. Туга – сум.
2. Обмін враженнями про казку
o
Як
ви вважаєте, чи щасливий у цій казці кінець?
o
Чи
не занадто жорстоким було покарання Хлопчика-зірки і чи не дуже високою була
потім винагорода?
o
Чим
віддячив Хлопчик-зірка своїм названим батькам, їхній родині?
o
Визначте
головних та другорядних героїв, реальних та фантастичних.
3. Аналіз твору
Прокоментуйте уривки з твору.
§ «Ану піду я до кринички і погляну на себе у воду, і вона
скаже мені, що я гарний».
§ «А треба сказати, що віддалік цей ліс милував око –
здавалося, що в ньому повно співучих пташок та запашних квітів, і Хлопчик-зірка з радістю зайшов у нього. Та
мало втіхи зазнав він у лісі, бо хоч би де він ступив, скрізь перед ним
уставали батоги шипшини з колючими шпичками, а вогнем обпікала жалка кропива, і
будячки кололи його своїми гострими, як кинджал, колючками, і Хлопчик-зірка
набрався муки».
§ « - Як же я тобі віддячу за це? – вигукнув Хлопчик-зірка.
– Гей, гей! Це ж ти в третє виручаєш мене.
-
Але
ти перший зглянувся на мене, - відповіло йому Зайченя і швидко побігло геть».
4. Робота з образами героїв
Поєднати героїв за їхніми характеристиками (Додаток 2).
5. Інтерактивна вправа
«Мікрофон»
Продовжте речення: «Казка О. Уайльда показує, що…»
6. Слово вчителя
Мабуть, лише в казці ми можемо
почитати (побачити), як герой миттєво із жорстокого, потворного перетворюється
на красивого, доброго і справедливого. На жаль, у житті таке трапляється рідко
або й зовсім не відбувається.
7.Виконання тестових завдань (Додаток
3).
8. Евристична бесіда, проблемні
питання
У чому полягає основний конфлікт (зіткнення сил) у казці
О. Уайльда «Хлопчик-зірка»?
Як відбувається еволюція (розвиток) образу головного
героя?
9. Теорія літератури
Поєднайте художні засоби з їх визначенням (Додаток 4).
V.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення : «Прочитавши про Хлопчика-зірку, я зробив (-ла) для себе
висновок, що…»
VІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Підготуватись до контрольної роботи
2. Виконати тест
Додаток 1
Додаток
2
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г. Терпляча,
мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
1.Жебрачка
|
А. Добрий,
милосердний, відповідальний
|
2. Зайченя
|
Б. Злий,
жорстокий, користолюбний
|
3. Чаклун
|
В. Добре,
вдячне, безкорисливе
|
4. Лісоруб
|
Г.
Терпляча, мудра, стражденна
|
Додаток
3
1. Лісоруби повертались додому:
а. осінньої дощової ночі; б. морозної зимової
ночі;
в. у полуденну спеку; г. чарівної ночі
на Івана Купала.
2. Дорогою Лісоруби побачили диво:
а. крижаний гірський водоспад;
б. галявину, де зібрались дванадцять братів-місяців;
в. раду лісових друзів;
г. озеру з киплячою водою.
3. Лісоруб сперечались:
а. кому віддати дитину в селі; б. як поділити скарб;
в. кому взяти дитинча додому; г. як назвати хлопчика.
4. Хлопчик був жорстоким і себелюбним, бо вважав, що:
а. йому, як дуже красивому, усе дозволено;
б. йому, як найрозумнішому, усі повинні підкорятися;
в. він може чинити, як хоче, бо родом не із цього села;
г. ним, як найталановитішим сіваком, всі повинні
захоплюватися, що б він не чинив.
5. Хлопець учинив великий гріх:
а. забравши в названих батьків останні гроші;
б. прогнавши рідну матір;
в. залишивши свої братів і сестер напризволяще в лісі;
г. відібравши у своєї сім’ї всю їжу.
6. Хлопчик-зірка перетворився із красеня на потвору:
а. із віслючими ухами;
б. із великим носом і шерстю на тілі;
в. із обличчям жаби та лускою на тілі;
г. із баранячими рогами і копитами замість ніг.
7. Хлопчик-зірка в новому потворному образі блукав
світом:
а. 9 років;
б. 5 років;
в. 7 років;
г. 3 роки.
8. Хлопчика-зірку вартові продали в рабство:
а. Кощію Безсмертному; б. злому Чаклуну;
в. Сніговій королеві; г. Бабі-Язі.
9. Тричі виручав хлопчика з біди за те, що той його
врятував, такий герой:
а. Зайченя; б. Білочка;
в. Кріт;
в. Коноплянка.
10. Хлопчик-зірка віддавав щоразу знайдені монети:
а. різним калікам, жебракам;
б. бідним сиротам;
в. одному прокаженому;
г. бідним, зневаженим жінкам на згадку про матір.
11. Хлопчика, що знову став вродливим, прийняла в місті
за свого володаря, тому що:
а. він захистив місто від ворогів;
б. таким було давнє пророцтво;
в. так наказали Король та Королева;
г. Чаклун виявився добрим і зробив його володарем.
12. Хлопчик-зірка став королем і:
а. нагородив своїх названих батьків, став милосердним;
б. забув про своїх названих батьків;
в. почав знову пишатися своєю вродою і гордувати всіма;
г. усіх звірів, яких колись образив, запросив жити в
зоопарку і мати їжу та притулок.
Додаток
4
Приклади
|
Художні засоби
|
1. Пекучий
(мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві
|
а.
Порівняння
|
2. Мов вирізьблене
із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як
гадюка
|
б.
Антитеза
|
3. Його
поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце;
вогнем обпікала; жалка кропива
|
в. Епітети
(художні означення)
|
4.
Смирення – гординя; милосердний - лихий
|
г.
Метафори (слова в переносному значенні)
|
Приклади
|
Художні засоби
|
1. Пекучий
(мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві
|
а.
Порівняння
|
2. Мов вирізьблене
із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як
гадюка
|
б.
Антитеза
|
3. Його
поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце;
вогнем обпікала; жалка кропива
|
в. Епітети
(художні означення)
|
4.
Смирення – гординя; милосердний - лихий
|
г.
Метафори (слова в переносному значенні)
|
Приклади
|
Художні засоби
|
1. Пекучий
(мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві
|
а.
Порівняння
|
2. Мов вирізьблене
із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як
гадюка
|
б.
Антитеза
|
3. Його
поцілувала Крижана Королева; фіалки дивлять в чисту воду; кам’яне серце;
вогнем обпікала; жалка кропива
|
в. Епітети
(художні означення)
|
4.
Смирення – гординя; милосердний - лихий
|
г.
Метафори (слова в переносному значенні)
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий